top of page
testing_2.jpg

Otomotiv Test Sistemleri

Referanslarımız

BRIST Logo sfondo blu_edited.jpg
isuzu.png
bmc-logo-6F802D19AE-seeklogo.com.png
fordlogo.png
Base-Studio-Logo-e1508141933956_2.png
dynamometer_small.jpg

Test dinamometresi (Döner elemanlar için dayanım testleri)

Ürettiğiniz şanzımanlar, aks, dişli ve aktarm kutuları kutusu ve millerin dayanım ve ömür testlerini çeşitli senaryolarda test etmek için bu sistemi kullanabilirsiniz.

Araç seviyesinde ise, yol şartarında aktarma organları kaynaklı durumları test sisteminde tekralayabilir, problemlerin oluştuğu durumları ortaya koyup çözüm üretebilirsiniz.

Kullanımı kolay kullanıcı arayüzü; test senaryosu kurma ve çalıştırma konusundaki basitlik, en önemli hedefimizdir. Bir test merkezindeki operatörler hızla eğitim alabilir ve çeşitli senaryoları çalıştırmaya başlayabilirler.

Test enasında veri toplama:

Düşük hızlı kanallar, termokupl, RTD sıcaklık sensörleri, basınç sensörleri gibi sensörler ve hızlı kanallar  müşterilerin tercihine bağlı olarak veri toplama (DAQ) sistemleri aracılığıyla toplanır. Bu kanallar; ivmeölçerler, mikrofonlar, takometreler vb. olabilir. Tüm veri, test çalışması sırasında senkron olarak toplanır.

dynamometer_small.jpg
alfa.png

Alfa Kabin (Malzemelerin akustik özelliklerinin belirlenmesi)

Malzemelerin akustik yutma özelliklerini belirlemek amacıyla kullanılan kabinler genellikle "akustik test kabinleri" veya "reverberasyon odaları" olarak adlandırılır. Bu kabinler, malzemelerin ses yutum yeteneklerini tespit etmek, akustik performanslarını ölçmek ve özelliklerini belirlemek için tasarlanmıştır. İşte bu tür kabinlerden bazıları:

  1. Reverberasyon Odaları: Bu odalarda, ses dalgaları yüzeylere çarpıp yansıyarak bir süre boyunca yankılanır. Bu süreçte, malzemenin akustik yutum özellikleri ölçülür.

  2. Akustik Test Kabinleri: Bu kabinler, spesifik malzemelerin veya ürünlerin akustik performansını değerlendirmek için tasarlanmıştır. Genellikle yüksek hassasiyetli mikrofonlar, ses kaynakları ve ölçüm cihazları içerirler.

  3. Akustik Odalar: Bu odalar genellikle büyük ve özel tasarım olabilir. Malzemelerin akustik özelliklerini daha geniş ölçekli veya özel testler için kullanılır.

Bu kabinde "Sound Transmission Loss" (STL) , " ses iletim kaybı" ölçümleri ile "Sound Absorption" , ses yutumu ölçüleri yapılabilir.

Daha detaylı bilgi için:

Malzemelerin Akustik Performans Testleri

Hat Sonu (End-of-Line - EoL) test sistemleri

Hat Sonu (End-of-Line - EoL) test cihazları, üretim sürecinden sonra ürünün kalitesini test etmek amacıyla kullanılır. Test sisteminin amacı, müşterilere teslim edilmeden önce bileşenlerin kurulumu ve montajı sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir görsel, işitsel veya diğer sorunu kontrol etmektir.

Novosim tarafından geliştirilen hat sonu test sistemlerinin uygulama örnekleri şunları içerir:

  • Döner sistemler (şanzımanlar, dingiller vb.)

  • Otomotiv Bileşen Testi

  • Gürültü ve titreşim seviyesi ölçümleri

  • Özel sistemler

EoL test sistemleri genellikle otomatik olarak çalışan ve bir dizi sensör, veri toplama cihazı ve test ekipmanını içeren karmaşık sistemlerdir. Geliştirme ekibi tarafından önceden tanımlanmış senaryolar halinde test prosedürleri hazırlanabilir ve bir veritabanında saklanabilir. Farklı test koşulları için (yüksek hız, düşük hız, uzun süreli, kısa süreli, vb.) farklı senaryolar hazırlanabilir ve daha sonra veritabanından çağrılabilir.

Test sonuçları, ürünlerin onaylanmasına veya hatalı olarak işaretlenmesine ve gerekirse düzeltme aşamalarına yönlendirilmesine olanak tanır. Bu, üretim sürecinde kalite standardını sağlamak ve müşteri memnuniyetini artırmak için önemlidir."

end-of-line_small.jpg

+90 216 510 2812

  • LinkedIn
bottom of page