Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
Lütfen Türkçe Versiyon için Tıklayınız >>> Please Click for English Version >>> Пожалуйста, нажмите на русском >>>
ANASAYFA HAKKIMIZDA HİZMETLER YAYINLAR REFERANSLAR İLETİŞİM
Gürültü ve Titreşim (NVH)
Yapısal Dayanım
Çevresel Gürültü Ölçümü ve Azaltımı
Mekanik Tasarım
Akışkanlar Dinamiği (CFD)
Optimizasyon (Hafifletme ve Ucuzlatma)
Eğitim
KOBİ PAKETİ
Optimizasyon (Hafifletme ve Ucuzlatma)
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Günümüz rekabetçi ortamında piyasada benzer üreticiler arasında avantajlı konuma gelmek için bir üreticinin sadece dayanıklı ve müşteri taleplerini karşılayan ürünler geliştirmesi yetmemektedir.

Novosim, bu noktada optimizasyon metodlarını kullanarak:

  • Üretilen parçalarda gereksiz malzeme kullanımının önlenmesini
  • Yapıların aynı kaliteyi sağlayacak şekilde hafifletilmesini
  • Kalite ve verimin arttırılmasını
  • Parçaların maliyetlerinin azaltılmasını
  • Tasarım süreçleri içerisinde geriye dönüşleri önleyerek para ve zaman kabının önüne geçilmesini

 sağlamaktadır ve üreticilere rakiplerine kıyasla öne geçmek için önemli katma değerler sunmaktadır.

Optimizasyon, özellikle tasarımın ön aşamalarında, ürün hakkında çok fazla bilgi olmadığı ve tasarımı yönlendirmenin kolay olduğu bu evrede etkili olmasına karşın, tasarımın her aşamasında farklı yöntemlerle ürün geliştirmeye yön verebilmektedir. Novosim'in optimzasyon (maliyet ve ağırlık azaltma) çalışmalarında kullandığı metotlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:


Topoloji: Bu yöntem, tasarımın hemen başında tasarım hacmi çinde kalan yapıdaki uygun boşlukları bulur. Genellikle döküm parçalarda kullanılsa da sac metal parçalarda da uygun boşaltmalar için kullanılmaktadır.

Topografi: Sac yapılarda mukavemeti arttırmak için  kullanılan kabartmaların boyutlarını belirlemek için  kullanılan bu yöntemle, sıvı tankları duvarı, motor koruma kalkanı, kombi kapakları gibi yapıların  minimum kalınlıkla tasarımı yapılır.

Kalınlık: Optimum malzeme kalınlığını bulmaya yarayan yöntemdir. Kalınlık optimizasyonu, yapıdan malzeme eksiltme, kabartma ekleme ya da şekil değiştirme istenmediği durumlarda yapılır. Kalıpları mevcut parçaların optimum kalınlıklarını bulmada, ya da topolojisi belirlenmiş sac tasarımların kalınlıklarının belirlenmesinde kullanılır.

Şekil: Genellikle tasarımın son aşamalarında ya da mevcut bir parçada dınırlı değişiklik imkanı bulunan durumlarda kullanılır. Örneğin çatlak oluşan bir dönüş kısmı için en uygun geometrinin tayin edilmesi gibi.


Bu yöntemler uygulanırken, elde edilen yapının  üretilebilirliğini arttırmak amacıyla birçok imalat şartı da kısıtlama olarak tanımlanabilir. (Örn. kalıp çalışma yönü, ektrüzyon, şekil tekrarı, simetriklik, kiriş boyutu vb.)


Parçanıza veya ürününüze ugulanabilecek optimizasyon çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.